Nabízím vzájemné popovídání na téma odšťavňování.

Spousta lidí má za to, že cílem je… získat šťávu. Jaké benefity to ale má, jaké nevýhody, pravidla, také přínosy pro zdraví (kdy ano, kdy ne), to už ví málokdo. Přitom ohledně této na první pohled velmi zdravé činnosti se týkají i  určitá rizika, o kterých dobře vědět. Vždyť jde… ano: o zdraví!  🙂

K diskusi jsou samozřejmě i rozdíly mezi jednotlivými typy odšťavňovačů. Tyto rozdíly – pokud jde o výtěžnost a kvalitu šťávy – jsou významné a před pořízením odšťavňovače je určitě dobré o tom popovídat, aby vám pak tahle investice opravdu vyhovovala.

Dalším tématem je třeba řeč o surovinách, které odšťavovat (nejčastěji samozřejmě ovoce, zelenina, bylinky, traviny, předem máčené oříšky a semínka).

Vedle šťávy lis produkuje také odpadní drť… jaké má vlastnosti? Proč? Je vhodné ji nějak využít? Anebo ji lépe vyhodit? Vysvětlím…

Odšťavňuji si doma cca 15+ roků. Nejsem teoretik, mám bohaté zkušenosti.

odstavovani

Zdravý životní styl je nejen moje velké hobby, ale velmi vážně a intenzivně jej už roky studuji a aplikuji. V uplynulých letech jsem absolvoval řadu vzdělávacích akcí, pokusím se na ně vzpomenout: byly to relevantní kurzy a semináře jako Fitplan (kurz o zdravém životním stylu a hubnutí), Kvantové terapie (kurz o mentálním léčení), RUŠ (metoda vědomé a logické práce s myšlenkami a emocemi), Vitariánství (kurz o přirozené stravě), Etikoterapie (uzdravování nemocných vztahů k sobě a k druhým), Domácí odšťavňování (výroba čerstvých šťáv lisováním ovoce a zeleniny doma svépomocí), Skladování potravin se zachováním jejich živin a biopotenciálu (sušení, mražení, zavřeniny), Lektorské dovednosti… k tomu trvale studuji vysoký počet odborných knih a článků sepsaných vědci, léčiteli a lékaři/doktory, kteří se dali na alternativní metody léčení, z nichž s mnohými spolupracuji při konzultacích nebo tvorbě textů a knížek.